Tüketici Bülteni – 20

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

ÇOCUK İŞÇİLİK YASAKLANMALI!

EMKADER Başkanı; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada küresel bir sorun olan ‘çocuk işçiliği’ konusunu mercek altına alan Emekçi Kadınlar Derneği (EMKADER) Başkanı Suna ÜLGER, çocuk işçiliğin yasaklanması gerektiğine dikkat çekiyor

Çocuk işçiliğini önleme noktasında kadın derneklerine büyük görevler düştüğünü ifade eden Ülger, ilk basamakta aile eğitimi konusunun bulunduğunu söyledi.

ÜLGER; “Ailelerin ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı bakabilecekleri çocukları doğurmalılar. Plansız çocuk doğumları ekonomik şartlarla birleşince çocuk ısıların sayısını arttırmaktadır. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması ve fırsat eşitliği sağlanması gerekir. Her çocuk işlenmemiş mücevherdir. Onları işleyecek sarrafların ehli olması önemlidir” diye konuştu.

TÜKONFED’DEN DERNEK KISALTMA SORGULAMASI TALEBİ

Tüketici Konfederasyonu hayatı kolaylaştırmaya yönelik çalışmaları devam ediyor. TÜKONFED İçişleri Bakanlığımıza E Devlet uygulamalarına derneklerin kuruluş işlemlerinde gereksiz kırtasiye ve bürokrasiyi azaltacak talepte bulundu. İçişleri Bakanlığına mail ile bu talep iletildi.

TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ tarafından yapılan açıklama şöyle;

İçişleri Bakanlığımızın E-Devlet uygulamaları içinde yer alan DERNEK SORGULAMA bölümünden aynı isimli dernek olup olmadığı sorgulanabilmekte ise de; DERNEK KISALTMASI sorgulaması yapılamamaktadır.

Bu ise gereksiz telefonla bilgi alma yada kuruluş aşamasında tüzüğün geri çevrilmesi gibi durumlarla süreci uzattığı gibi memurlarımızı da gereksiz yere meşgul etmektedir.

Bu nedenlerle; DERNEK SORGULAMA sisteminde dernek ismi KISALTMASININ da sorgulanabiliyor hale getirilmesini talep ederiz.

AV İBRAHİM GÜLLÜ’DEN TATİL PLANLAYANLARA SAHTE SİTE VE SOSYAL MEDYA UYARISI

Yaz tatili için planlar başlarken uzmanlar, internet üzerinden rezervasyon yaptıracak müşterileri uyardı. Dolandırıcılar, otel sayfalarını birebir kopyalayıp onlarca kişinin hesabını boşaltmaya başladı.

TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü ise hem dolandırıcıların hem de hırsızların yeni yöntemlerini anlatarak, önemli tavsiyelerde bulundu.

Güllü, “Tatilciler sosyal medya paylaşımları ve sahte tatil siteleri konusunda dikkatli olmalı. Vatandaşlarımızın özellikle sosyal ağlarda ‘tatile çıkıyoruz’ şeklinde paylaşımlardan kaçınsınlar. Hırsızlar sosyal ağları takip ederek sizin tatilde olduğunuzu öğrenip geldiğinizde evinizin talan edildiğini, kıymetli eşyalarınızın yerinde olmadığını görme ihtimaliniz çok yüksek” dedi.

ESODER BAŞKANI ORHAN; “SINAVLAR DEĞERLENDİRMEDE TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL”

ESODER Başkanı Rukiye Orhan, olumlu ve olumsuz süreçleri beraberinde getiren sınavların etkilerini masaya yatırdı.

Sınavların eğitim sistemlerinde öğrencilerin bilgilerini ölçmek için sıkça kullanılan bir araç olduğunu ifade eden Orhan, “Sınavlar, öğrencilerin başarısını ölçmek, öğrenmelerinin ne kadarını kavradıklarını görmek ve öğrencilerin ilerlemelerini takip etmek için kullanılan bir yoldur. Öğrencilerin başarısını ölçmesi, öğretmenlerin öğrencileri takip etmesine yardımcı olması, öğrencilerin kendilerine güvenini arttırmalarına yardımcı olması olumlu yanları oluşturan başlıklar arasında sıralanabilir” dedi.

“KESİNLİKLE SUSMAYIN!”

Fiziksel ve psikolojik şiddete, cinsel istismara uğramış herkesin önce ailelerine ardından STK’lara danışmaları gerektiğini belirten Kadın Hakları Derneği Başkanı Av. Çisil Tuana Tezsever; “Susmasınlar, yaşadıkları olayları mutlaka birisine anlatsınlar” dedi

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*