Tüketici Bülteni – 28

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) ve bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketicileri ilgilendiren konularda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

İKİNCİ EL VE SIFIR ARAÇLARDA OYUNLAR

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz ikinci el ve sıfır araç piyasasında kuralların etrafından dolaşmaya çalışan satıcılara karşı tüketicilerin ne şekilde hareket edebileceğini anlattığı video konfederasyonumuzun web sayfasında yayınlanmıştır.

RUSYA’NIN NEDEN OLDUĞU KARADENİZ’DEKİ BALIK KATLİAMI

Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş Rusya’nın Karadeniz’de yapmış olduğu tatbikatın çevreye etkilerini değerlendirdi.

ORHAN “YAŞAMIN ÜZERİNDE KALICI BİR ETKİYE SAHİP OLACAK”

Eğitim Sorunları Derneği (ESODER) Başkanı, Sosyolog/Eğitim-Aile Danışmanı Rukiye Orhan, YKS 2023 sınav sonuçlarının açıklanması sonrası tercih yapacak üniversite adaylarına seslendi. Orhan; üniversite, bölüm ve şehir tercihinin öğrencinin ve hatta ailesinin hayatında vereceği en önemli kararlardan biri olduğunu ifade etti.

TAHLİYE TAAHHÜDÜNE UYMAYAN KİRACI NASIL TAHLİYE EDİLİR?

Güllü Hukuk Ofisinden Halil GÜVEN tahliye taahhüdüne uymayanları bekleyen sürece dair yazdı. Taraf vekili hukukçulara da faydalı olabilecek ilgili yazı konfederasyonumuzun web sayfasında yayımlanmıştır.

AĞAOĞLU: EV SAHİPLERİ BEKARA EV YOK DİYEMEZLER!

Tartışmalara bir yenisi eklendi. “Bekara kiralık değildir” ibareleri tepki topladı. Ev sahibi ve kiracılar arasında yeni bir fitil ateşlendi. CNN TÜRK’e konuşan TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Ev sahipleri bekara ev yok” diyemezler. Ev sahibi-kiracı tartışmaları maalesef çok kötü tartışmalar haline geldi ve sonuçlandığını gördük. Haklı bir sebep olmaksızın ev kiralamaktan kaçınılamaz. Kiralamak isteyen vatandaşlar haksızlıkla karşılaştıklarında sessiz kalmamalıdır. Çünkü onları koruyan kanunlarımız var” dedi.

ÜNİVERSİTE TERCİHİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR

Eğitim Sorunları Derneği Başkanı Rukiye Orhan üniversiteye giriş sınavları sonuçlarının açıklanmasının ardından gençlerimizin üniversite tercihlerinde dikkate almaları gereken noktaları içeren bir yazı kaleme aldı. İlgili yazı konfederasyonumuzun web sayfasında yayımlanmıştır.

GIDADAKİ FİYAT FARKININ NEDENİ NE?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği haziran ayı üretici gıda fiyat endeksi raporunu açıkladı. Bazı sebze ve meyvelerdeki üretici ile satıcı fiyatı arasındaki fark dikkat çekti. Üretici ile satıcı arasındaki fiyat uçurumunun nedenlerini CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ ve program konuğu TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, CNN Türk ekranlarında mercek altına aldı. Programın tamamı konfederasyonumuzun web sayfasında yayınlamıştır.

İNTERNET ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPANLARA YENİ UYARI

İnternet üzerinden alışveriş yapılırken tüketici ister banka kartı ile isterse de kredi kartı ile ödeme yapabiliyor. Ancak işin içine dolandırıcılık girince ödeme yöntemlerinden kredi kartını tercih etmek daha avantajlı hale geliyor. Kişi dolandırılırsa banka kartından ödenen tutarın iadesi mümkün değil. Ancak ödeme kredi kartlarından yapıldıysa iade ödemenin iadesi mümkün. Peki bu durum nasıl gerçekleşiyor? CNN TÜRK’ün sorusunu yanıtlayan TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “İnternet üzerinden alışverişler revaçta ancak her gün mağduriyetlerle ilgili şikayetler geliyor. Banka kartıyla ödeme yapıldığında sipariş gelmezse ve dolandırılma söz konusu olursa, kişi bankaya müracaat ettiğinde sonuç alamıyor. Çünkü banka kartıyla yapılan ödeme hesaptaki paranın karşı tarafa aktarılması demek.” dedi. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise banka sistemlerinin güvenceleri devreye giriyor ve ödeme daha güvenceli bir hal aldığı gibi alışveriş daha teminatlı hale geliyor. 

MİCROSOFT REKABET SORUŞTURMASIYLA KARŞI KARŞIYA

Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Derneğinden aktarıldığına göre dünya teknoloji devi Microsoft, Office yazılımını video konferans uygulaması Teams ile haksız bir şekilde birleştirerek rekabete aykırı davrandığı iddialarıyla önümüzdeki hafta 15 yıl sonra ilk kez resmi bir AB rekabet soruşturmasıyla karşı karşıya kalacak. Microsoft’un sonbaharın başlarında resmi suçlamalarla karşı karşıya gelme ihtimali bulunuyor. 

FAHİŞ FİYAT NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

HaberTürk TV’de Haber Hattı programına konuk olan Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler verdi. TÜKONFED’in haksız fiyatla mücadeleye yönelik önerilerini de kamuoyu ile paylaşan Güllü, vatandaşların bu mekanizmayı nasıl harekete geçirebileceklerine yönelik de açıklamalarda bulundu. 

HÜSEYİN ÖLMEZ UYARDI: OLTAYA GELMEYİN!

Tüketici Konfederasyonu Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez vatandaşları uyardı. Oltalama yöntemi ile kripto para üzerinden ‘ponzi’ kurulduğuna dikkat çeken Ölmez, “Vatandaşların dikkatli olması, yetkililerin önlem alması gerekmektedir.” dedi. Pek çok banka üzerinden yapılan bu işlemlerde bankaların küçük miktarlarda ama sayıca fazla işlemi ‘şüpheli işlem’ olarak değerlendirmemesinin dikkat çekici olduğunun altını çizen Ölmez buralarda dönen tüm paranın vergi açısından kayıt dışı olduğunu ifade etti. Açıklamanın detayları konfederasyonumuzun web sayfasında ve Akdeniz’de Yeni Yüz Yıl gazetesinde yayımlanmıştır.

TAŞINMAZIN YENİ MALİKİNİN ESKİ AİDAT BORÇLARINDAN SORUMLULUĞU VAR MIDIR?

Güllü Hukuk Ofisinden Halil Güven’in kaleme aldığı, yeni malikin önceki dönem aidat borçlarından sorumluluğu ve taşınmazın yeni malike getirebileceği sorumlulukları içeren yazısı konfederasyonumuzun web sayfasında yayımlanmıştır.

AYDIN AĞAOĞLU AMBALAJLI ÜRÜNLERDE ‘TAVSİYE EDİLEN FİYAT’ YAZILSIN DEDİ

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu “Ambalajlı ürünlerde ‘tavsiye edilen fiyat’ yazılsın. Böylece tüketici fiyatın ne zaman nerede, kaça olduğunu bilir ve ona göre davranır. Bugün bu tür kurallara çok daha fazla ihtiyaç var. Bu kurallarla birlikte devlette tasarruf tedbirlerine de tabii.” dedi. Ağaoğlu’nun açıklamaları Türkiye Gazetesi Ekonomi Müdürü Canan Eraslan’ın köşe yazısında da kendisine yer buldu.

ALİ GÜNGÖR: EĞİTİM EN SORUNLU ALAN

Eğitimajansı.com ‘a yazdığı yazı ile eğitimdeki kronik sorunlara dikkat çeken Ali Güngör, bu alandaki sorunların giderilmesine yönelik çalışmalara yeniden başladığını duyurarak çeşitli çözüm önerilerinde bulundu.

ASİYED BAŞKANI AV. İBRAHİM GÜLLÜ: SİTE AİDATLARI KİRALARLA YARIŞIYOR

Asgari ücrete yapılan yüzde 34’lük artışın, apartman ve site aidatlarına da aynı oranda zam olarak yansıtılmasına ilişkin hazırlıklar vatandaş tarafından tepkiyle karşılandı. Apartman Site Yöneticileri ve Sakinleri Derneği (ASİYED) Başkanı Av. İbrahim Güllü “Bazı yönetim şirketleri, dernek başkanları Devletin kiralara yapmış olduğu yüzde 25’lik sınırlamayı site aidatları için de yapabileceğini yönünde görüş belirtseler de bunun hukuki bir geçerliliği yoktur.  Aidat miktarının ne olacağına Kat Malikleri Kurulu karar vermektedir.” dedi. Yüz Yüze Gazetesine kapsamlı açıklamalarda bulunan Başkan Güllü aidat konusunda merak edilen diğer sorulara da cevap verdi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Recep Alper YILMAZLAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*