Tüketici Bülteni- 47

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

KASKO POLİÇELERİNDE İNDİRİM SEÇENEKLERİ

Sigorta şirketleri bazı meslek gruplarında %5’ten %35’e varan indirimler yapıyor. Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı Trt Haber’de kasko poliçelerinde uygulanan indirimleri anlattı.

 GÜLLÜ: “KREDİ KARTI ÖDEMELERDE İLAVE PARA HUKUKSUZDUR”

Bazı firmaların kredi kartı ile yapılan ödemelerde istenen ilave ücretlerin haksız olduğunu belirten Tüketici Konfederasyonu Başkan vekili Av. İbrahim Güllü Lider Haber kanalına değerlendirdi.

MAAŞ ZAMMINI VELİYE YÜKLEDİLER

İzmir’de çocuğunun gittiği liselere hazırlık kursunun ek ücret istediğini belirten bir veli, “Dönemin başında anlaşma imzaladık. Aylık 2 bin 800 TL ödüyorduk, sınava kadar bu şekilde devam edecekti. Ancak bu ücret, öğretmenlerin maaşına yapılan zamlar sonucunda oluşan farkın ödenebilmesi için 3 bin 700 TL’ye yükseltildi. Son ay için ise 3 bin 900 TL isteniyor. Kurslarda yılda bir kere ücret belirlenir, ilk defa böyle bir şey duyduk. Öğrendik ki daha önce de benzer şekilde velilerden ücret istenmiş” dedi. Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü ise sözleşmelerin süresi bitene kadar tüketici aleyhine değiştirilemeyeceğini belirtti. Güllü “Sözleşmede ücretlerin arttırılabileceğine yönelik madde varsa önceden hazırlanan ve tüketicinin içeriğine etki edemediği matbu sözleşmelerdeki hükümler haksız şart olarak kabul edilir. Tek taraflı tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan hükümler geçersizdir” dedi. Güllü’nün verdiği bilgilere göre ek ücret istenen veliler, 10 yıl boyunca, haksız olarak ödemiş oldukları bedelleri miktarına göre hakem heyetlerinden ya da Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak talep edebilirler.

TOBLERONE ÇİKOLATADAN PLASTİK ÇIKTI

Kent Gıda, İsviçre’den ithal ederek Türkiye’de sattığı Toblerone çikolata için toplatma kararı aldı. KAP’a bildirilen açıklamada “Toblerone Sütlü 100 gr. ürünümüzde yabancı plastik madde bulaşına yol açan münferit bir olay yaşandığı bilgisi teyit edilmiştir” ifadesi kullanıldı.

ÇETİNTAŞ, YENİ ORMAN ALANLARI İÇİN ALINMASI GEREKEN TEDBİRLERİ AÇIKLADI

Yeni orman alanları için alınması gereken tedbirleri ÇETİNTAŞ açıkladı. TÜKONFED Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş, CNN Türk TV de  “Türkiye’de yeni orman alanları için yapılması gerekenleri” anlattı.

İSTANBUL’DA TARTIŞMA YARATAN OTOPARK ÜCRETİ! 10 BİN TL’YE AYLIK ABONMAN

Laleli’de özel bir otoparkı kullanmak isteyen otomobil sürücüleri 2 saate kadar 340 lira, cip ve minibüs sürücüleri ise 470 lira ödemek zorunda. Otomobillerin günlük park ücreti ise 1020 lira. Aynı otoparkta otomobiller için aylık 10 bin lira abonman talep ediliyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu otopark fiyatlarına bir standart getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Ağaoğlu, “Bunlar fiyat belirlerken hiçbir ölçü tanımıyorlar. Ölçü yok çünkü. Mutlaka bir ölçü getirilmeli” dedi.

OTOPARK ÜCRETLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu “Otopark ücretleri nasıl belirleniyor? Otopark ücretleri neye göre artıyor? Otopark için tavan ücret olabilir mi? Yüksek fiyat artışının nedeni ne?”sorularının cevaplarını Habertürk kanalında  Güne Bakış’ta Serap Belet’e yanıtladı.

KİRALARDA YÜZDE 25 SINIRI AŞILABİLİR Mİ?

Kiralarda yüzde 25 sınırı ev sahipleri ile kiracılar arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Birçok vatandaş anlaşmazlıkları yargıya taşıyarak sonuç almaya çalışıyor. TÜKONFED Başkan Vekili ve EMLAKDER Başkanı Av. İbrahim Güllü “Kiralarda yüzde 25 sınırı aşılabilir mi?” sorularını 24tv haber kanalında Kaan Yakuphan‘ın sorularını yanıtladı.

TİCARET BAKANLIĞI’NDAN ZAMLI EKMEK SATANLARA CEZA!

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu belirlenen ekmek fiyatlarının üzerine çıkan işletmelere 55. 869.477 TL idari para cezası uygulandı. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu 19 Ocak’ta gerçekleştirdiği 35. toplantısında belirlenen fiyat listesinin dışına çıkan işletmelere yönelik Ticaret Bakanlığı denetimlerini gerçekleştirdi.

 MAĞAZALARDAKİ İNDİRİMLİ FİYAT ETİKETLERİNE YÖNELİK ŞİKAYETLER ARTTI

Tüketicilerin yıl boyunca indirim kampanyalarına maruz kaldığına ve yoğun kampanyaların sorunları da beraberinde getirdiğine işaret eden, son günlerde mağazalardaki indirimli fiyat etiketleriyle ilgili şikayetlerin arttığını bildirdi. Kılıç, ürünün indirimden önceki fiyatının da mutlaka etikette bulunması gerektiğini belirterek, “Etiket üstüne etiket basılıyor, etiketler incelendiğinde indirim yapılmadığı görülüyor. Tüketiciler, indirim algısıyla yönlendiriliyor. Etiket oyunlarına karşı tüketiciler uyanık olmalı. Reyonlarda büyük puntolarla ‘yüzde 50’ yazılıyor. Aslında ‘yüzde 50’ye varan indirim’ kampanyaları düzenleniyor. Punto oyunlarıyla tüketici yüzde 50 indirim olduğunu düşünüyor, kasaya gittiğinde sorun yaşıyor.” dedi.

VELİ-DER: 1 MİLYON LİRANIN ÜZERİNE ÇIKAN OKULLAR VAR

Özel okul fiyatları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yıllık ücreti 1 milyon lirayı bulan okulların olduğu belirtiliyor. Özel okul fiyatlarındaki artışın yanı sıra özel okullar velilere, yemek ücreti ve benzeri ek hizmetleri almaya zorlayabilir mi? Çok sayıda velinin merak ettiği konuyla ilgili Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu ve Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz açıklama yaptı. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu “Özel okul işletmeleri de personel ücretlerindeki artışlar ve genel giderlerden ötürü zarar ettiklerini ifade ediyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı ‘tavşana kaç, tazıya tut’ politikası izlememeli. Özel okulların hangileri dardaysa bunların bilançoları incelenmeli, fuzulü harcamalar varsa bunlar ayıklanmalı ve gerekiyorsa devlet tarafından SGK, enerji, öğrenci başına destek verilmeli ve o eğitim kurumları ayakta tutulmalı.”

 KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 25.01.2024 – KİRA UYARLAMA DAVALARI

Kanal V Ekranlarında Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “-Ev sahipleri ve kiracılar uyarlama davası açabilir mi? İstinaf mahkemesinin kararı ne anlama geliyor? -Teknik servislerin yetersiz hizmeti ve hakem heyetlerinin bu hususta yapması gerekenler neler?” ele alındı. Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları; TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Genel Sekreteri Semih TÖMEN, TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Buse DURAN, Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ katıldı. TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

TÜKETİCİ MASASI – 24.01.2024 – AV. SAADET KARTI – KİRA TESPİTİ VE UYARLAMA DAVALARI

TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Saadet Kartı, Sputnik TV Radyo’da Gün Ortası programında Okan Arslan‘ın konuğu olarak “Kira tespiti ve uyarlama davalarını” değerlendirdi.

TELEFON ALACAKLAR DİKKAT! YAN SANAYİ OYUNU

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Yenilenmiş telefonlar da ikinci el telefondur aslında. Yenilenmiş telefon, Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların elden geçirip asgari 1 yıl garantiyle sattıkları cihazlar için kullanılan terimdir. Onlar da ikinci eldir ama yenilenme yetkisi almış kurumlarca yenilendiğinden ötürü garanti kapsamında değerlendirilir.” dedi. Yenilenmiş telefonların ekonomiye katkısından bahseden Ağaoğlu, “Cep telefonları genellikle yurt dışından ithal ediliyor ya da yurt dışından parçaları ithal edilip montaj yapılıyor. Yenilenmiş telefonlar bu nedenle döviz tasarrufuna da katkı sağlayacak vatadaşın cebine de katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

ÖZEL OKULLARIN FAHİŞ FİYATLARI ÇILDIRTTI – FOXTV – DR. R. MÜCAHİT SARAÇLI

R. Mücahit Saraçlı, Fox TV ve TV 100’de özel okulların fahiş fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

VATANDAŞI GRAM GRAM SOYUYORLAR! GRAMAJ HİLESİ İLE GİZLİ ZAM MI?

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, gramajlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

USULSÜZ ETİKET ARTIRAN MARKETLER, SAHTE İNDİRİMLER… AYDIN AĞAOĞLU ANLATTI!

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, usulsüz etiketler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İŞLETMELERDE ETİKET DEĞİŞİMİ HIZ KESMİYOR

Tüketicilerin dikkatini çekmek için, Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, zincir marketlerdeki etiket değişikliklerine odaklandı ve tüketicilerin bu duruma nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yaptı.

 ZİNCİR MARKETLERDE YİNE ETİKETLER DEĞİŞTİ

Zincir marketlerde Aralık ayındaki asgari ücret görüşmeleriyle başlayan etiket güncelleme mesaileri devam ediyor. Yılbaşı sonrasında bazı ürünlerde yapılan zamlarla birlikte etiketler birçok kez değişti. Tüketici Konfederasyonu Hukuk komisyonu üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, asgari ücret, memur maaşları ve emekli maaşlarına yapılan zamların ardından yapılan etiket değişikliklerine dikkat çekerek, “Her bir hatalı işlem için 2024’den itibaren 3 bin 171 lira ceza tahakkuk ettiriliyor. Bu kesilen cezaların ifşa edilmesi gerekiyor” dedi.

ÖZEL OKUL VELİLERİN SORUNLARI – 26.01.2024

Moderatörlüğünü Av. İbrahim Güllü’nün yaptığı Özel Okul ücretlerine yapılan zamlar ve ek ücretlerin ele alındığı programın konukları Tükonfed Başkanı Aydın Ağaoğlu ile Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı.

 Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Melis YUMUŞAK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*