Tüketici Bülteni – 65

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA

HALKA ARZ OLAN PLATFORMA GOOGLE PİYANGOSU, İNTERNET ARTIK ESKİSİ GİBİ OLMAYABİLİR

BBC ise Housefresh.com adlı siteyi örnek vermiş. Site, 2020’de Gisele Navarro ve eşi tarafından iç mekân hava kalitesi ürünlerine ilişkin makaleler üretmek üzerine kurulmuş. Orijinal içeriklere sahip site kendi alanındaki aramalarda hızla Google aramalarında üst sıraya çıkmış. Web sitesi bir süre sonra 15 kişinin çalıştığı işletmeye dönmüş. Ancak Google’ın Eylül 2023’teki algoritma güncellemelerinden itibaren artık üst sıralarda değil. Navarro “Bu bizi yok etti” diyor. Bu çöküşün nedeni artık Google aramalarında sitenin içeriklerinin üst sıralarda çıkmaması. Şirket, marttaki güncelleme ile beraber tamamen yok olma noktasına geldiklerini anlatıyor. Birçok çalışan ise işten çıkartılmış.

 BEYZBOL SOPASI SİLAHA DÖNÜŞTÜ: ÇİVİSİ ÇIKTI

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu; özellikle çivili ürünlerin sporla alakası olmadığını belirterek şunları söyledi: “Bunların satıldığı yerler, Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmeli. Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından işlem yapılabilir. Daha sonra ise satışını yasaklar. Vatandaş, ilanı görünce ‘Alo 175’i arayıp şikâyet etmeli. Bu siteler legal ürünleri satmak zorunda.”

SÜRÜCÜLER DİKKAT!

Kaza tutanağında yeni dönem başladı, tutanak E-devlet üzerinden tutulacak. Peki e-devletten nasıl mı yapılacak?

TÜKONFED Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı “Eskiden kaza tespit tutanağı olmadan önce kaza yapılır ve uzun saatler polis beklenir ve trafik ciddi anlamda tıkanırdı. Bu her şehirde her ilçede önemli bir sorun yaratıyordu. Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de kaza tespit tutanağı uygulaması başlamıştı. Uzun yıllar da kaza anında kişiler kendi aralarında bir tutanak tutup kendi aralarında imzalayıp devam ediyorlardı. Şimdi bu daha da kolay oldu. E devlet üzerinden dijital olarak artık insanlar yapabilecekler.

Kim kusurlu kim kusursuza kararı trafik merkezindeki tutanağın gittiği yerde verildiğini burada unutmayalım. Hatta resim çekip arabaları çekip trafiği rahatlatabilirsiniz. E devlet uygulamanızın güncel olması lazım, çünkü çıkmayabilir. Arama kısmına kaza tespit tutanağı yazdığınızda hemen çıkıyor. Üstüne tıkladığınızda sisteme girmiş oluyorsunuz artık…” şeklinde açıklamalarda bulundu.

BES GİDEREK GENÇLEŞİYOR

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı Tüketiciler için cevapladı.

Haziran 2021’de hayata geçirilen ve 18 yaş altı çocukların gönüllü sisteme dahil olması amaçlanan uygulama, BES’in büyümesine doping etkisi yarattı. 18 yaş altı katılımcılar, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yüzde 13’üne ulaştı. Katılımcı sayısı ve sözleşme adetlerinde de artış dikkat çekici.

KELEK KARPUZ İADE EDİLİR

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu açıkladı. “Karpuz kelek çıkarsa iade edebilir veya değiştirebilirsiniz

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ OTOBÜS BİLETİ KURNAZLIĞI! YOK GÖRÜNÜYOR AMA VAR!

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte otobüs bileti fiyatlarında ciddi artışlar yaşanıyor. Seyahat planları yapan vatandaşlar, otobüs firmalarının internet uygulamalarında bilet bulmakta zorluk çekerken, acentelerden bilet temin edebilenler ise fahiş fiyatlarla karşılaşıyor. 

TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü: “Bazı Otobüs firmalarının uygulama üzerinden bilet almak isteyen tüketici uygulamada biletin olmadığını görmekte ancak aynı firmanın bilet satan acentasına gittiğinde ise bileti biraz daha fazla bir fiyata (100 TL gibi) bulabilmektedir. Bu durum tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılması olup 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6 maddesinde düzenlenen Satıştan Kaçınma hükmüne (6502/6-1,2) de aykırılık oluşturmaktadır.”

AĞAOĞLU: SINIRLI CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL! ORANSAL OLMALI

TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu konuyla ilgili olarak, “Stokçuluk ve vurgunculuk suçtur. Bu tüm dünyada böyledir. Kamu otoritesi gerekli tedbirleri alır ve gereğini yapar. Yeni kanunda cezalar artırıldı. Ancak yeterli değil” dedi.

DEVLET OKULLARINDA BAĞIŞ PAZARLIĞI

Özel okulların fahiş fiyatlarından kaçan veliler, bazı devlet okullarında kayıt esnasında yüksek bağış baskısıyla karşılaşıyor. 

Konuyu değerlendiren Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoglu

Devlet okullarında eğitim ücretsizdir. Herhangi bir ek bedel talep edilemez.

TİNY HOUSE’LAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Emlak Komisyonu Üyesi ve Emlak Federasyonu (EMFED) Gayrimenkul Uzmanı Halil Güven, Tiny house’ların nerelerde, hangi şartlarda kullanılabileceğini kurallara uyamayanlara verilen cezaları anlattı. 

Güven’in çarpıcı tespitlerinden bazıları: 

-Tarım arazisine koyanlar etrafına ilaveler yaparak amacı dışında kullanıyor. 

-Yapı gibi kullanılıyor o zaman imara uygunluk aranmalı. 

-Kanundaki istisnadan yararlanmak isteniyor ama onda da valilik izni şart. 

-Şehir dışında bile olsa izin şart.

SUYA 5 YILDA YÜZDE 800 ZAM TARTIŞMASI

Zamma tepki gösteren Tükonfed Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, “Gökten bedava gelen suyu İstanbul’a yüzde 800 zamla vermeye başladılar.

Bazı belediyeler suyu bedavaya indirmişken ya da suyu yüzde 50 indirmişken, örnek Bursa Belediyesi. Eğer aynı siyasi yapıdan idare ediliyorsanız o zaman bir belediyenin uyguladığını bir başka belediye de uygulamalı. Yani biri yüzde 50 yaparken, biri yüzde 800 yapıyor 5 yıl içeresinde. Bu İSKİ kanunundaki 23. maddeye uygun değil. Hem de geçici maddedeki yurttaşların bedava suya ucuz suya erişebilmesi için belirtilmiş vergi ve harçlardan muaf olduğunda belirtmek istiyorum. Yani demek ki burada İSKİ’nin bütçesi başka yerlere gidiyor ki bu masraflar artıyor” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*